KOMENTÁŘ: Dominik Feri stále tvrdí médiím, že je nevinný. Doposud se prý nemohl obhájit. Sám se přitom už omlouval za nevhodné chování k ženám

 Komentáře 
27. prosince 2022 15:26 / Michael Veselý
  3
📷
1 fotografie v galerii
Dominik Feri, který čelí obvinění ze zneužívání trvá na tom, že nyní prokáže svou nevinu. Wikimedia Commons/Show Jana Krause, FTV Prima
Média věnují Dominikovi Ferimu pozornost od první poloviny letošního roku, přesto prý do nynějška nedostal prostor se bránit. Ženám, které se ozvaly, že se jím cítily sexuálně obtěžovány, se v minulosti omluvil za nevhodné chování, stojí si však za svou nevinou. Měli bychom tedy snad uvěřit, že si to všechny vymyslely a to, co označil za nevhodné chování nebylo za hranicí, přestože to ženy a dívky tvrdí?

Celá kauza nabrala největší obrátky během jara letošního roku, kdy se do médií dostaly zprávy, že politik Dominik Feri (TOP 09) měl sexuálně napadat ženy a některé vysloveně zneužít. Vlastně to začalo ještě dříve, protože informace o tom, že se k ženám nechová tak, jak se sluší se objevovaly i předtím. Vždy šlo ale o jednorázovou informaci, která někde vyplula na povrch a zase zmizela.

Média se ale nakonec chytila Tweetu, který byl zveřejněn 17. května a volal po medializaci jednání, kterého se pan Feri dopustil. Autorka tweetu měla údajně informace hned z několika situací, ve kterých jmenovaný obtěžoval a zneužíval dívky. Navíc ale nebyla sama, protože se ozvaly další ženy, tentokrát autorky, které točí podcast a po uveřejnění dílu, ve kterém rozebíraly sexuální násilí a jeho závažnost, se jim posluchačky ozvaly se svými osobními zkušenostmi. Hned několikrát zmínily právě Domiika Feriho jakožto predátora. To je na nevinného člověka nějak hodně náhod, nebo příliš velké spiknutí, ale možná to vysvětluje jeho omluva a další tvrzení, že je nevinný. Pravděpodobně si totiž nechce násilí přiznat, přestože sám dobře ví, že jednání bylo za hranicí.

Ženy které měly být jeho oběťmi se navzájem neznají a podle svých slov spolu tyto útoky nerozebíraly. Popsaly jeho jednání jako nátlak, obtěžování, snahu dosáhnout sexu, přestože jej odmítaly. Ke všem těmto událostem mělo dojít mezi roky 2015 a 2020. Opět podotýkám, že pokud bude u soudu dokázáno, že se tyto ženy neznaly, pak bych rád viděl onu obhajobu, na kterou se dotyčný těší, protože by musel jedině prokázat že lžou a jde o spiknutí, čemuž z pochopitelných důvodů nevěřím ani za mák.

Některé ženy přímo popsaly, že přestože jasně kladly odpor, i tak s nimi měl nakonec pohlavní styk. Nejznámější je pro média nejspíš příběh studentky Petry, se kterou se zavřel v pokoji, zabarikádoval ho stolkem, což je jasný úmysl udržet ji uvnitř násilím, aby ji posléze nutil k sexu. To vše se podle jejích slov, stalo přímo u ní doma na večírku, kam ho pozvala, aby se poznali osobně. Skončilo to ale znásilněním, při kterém byl ještě vulgární.

Již v minulosti žádal Dominik Feri tuto ženu o fotografie, zval ji k sobě, dokonce ji ale také ponižoval a pak to otáčel ve vtip, o čemž existují důkazy v podobě jejich společné konverzace. Na večírku, který navštívil, byl Feri možná opilý, či pod vlivem ještě něčeho dalšího, protože už po příchodu nadával lidem a následně urazil v pokoji i Petru, aby „držela hubu“, když si to s ní chtěl rozdat. Doposud se s tím ale nesvěřila, protože se obávala, že by jí nikdo neuvěřil. Dominik Feri se totiž hlásil k moderním hodnotám, jakými je například právě podpora lidí, jež byli oběťmi sexuálního násilí. V minulosti se hrdě hlásil ke kampani #metoo a šířil osvětu o tomto tématu. Je to dost pokrytecké od někoho, kdo je na jedné straně studentkami popisován jako lhostejný predátor a vrhá se na ženy bez ohledu na jejich vůli, nebo je přemlouvá ve sprše, kde rozhodně nemá co pohledávat, že to bude „jen trochu, jen na chvilku“, jak uvedla jiná z žen, které se proti němu nakonec rozhodly vystoupit. To rozhodně není normální ani omluvitelné lézt někomu do sprchy a hájit se teď v médiích řečmi, jako že bude mít konečně možnost se bránit, protože je nevinný. Při tom množství žen, které se ozvalo, je to už docela směšné.

Ano, často se tyto incidenty staly na večírcích a tak je možné, že obě strany byly posilněny alkoholem. Je docela možné i to, že ženy k němu vyslaly špatný signál, který mu dal pocit, že mají zájem. Ve chvíli kdy však řekly ne, bylo na čase odejít, protože nahá žena ve sprše není automatickou pozvánkou k sexu.

Prostor měl od počátku

V momentě, kdy vyšla najevo všechna tato svědectví dostal Dominik Feri možnost se vyjádřit a pokud jsou tedy tvrzení lživá, mohl je smést ze stolu. On ale v dopise, který tehdy poslal do redakce uvedl hned několik zásadních věcí, jež potvrzují, že žen s podobnou zkušeností je nespočet.

Zaprvé napsal: „Už před dvěma lety jsem čelil falešnému nařčení ze sexuálního násilí. Z těchto lživých nařčení pak vychází další pomluvy, kterým se člověk může jen těžko bránit.“

Tím se tedy snaží říci, že jej opakovaně křivě obviňují náhodné ženy nezávisle na sobě, nebo jde snad o politické spiknutí, které bylo kolem něj uměle vykonstruováno a někdo si dává tu práci pokračovat v tom už celá léta? Jaká je pravděpodobnost, že v tom je poslanec nevinně? No řekl bych, že velká nebude, vlastně mu nevěřím ani za mák.

„Odmítám ale lživá nařčení ze sexuálního násilí, která se objevují v posledních dnech, nejčastěji anonymně na sociálních sítích, a která se dotýkají nejenom mě, ale také mého okolí.“

Obvinění se ale v té době rozhodně neobjevovala anonymně na sítích. Kdyby ano, neměla by rozhodně stejnou váhu. Tady šlo ale o hlasy žen, které se spojily s redakcí, jež prověřila jejich identitu a zkušenosti vyšly jako oficiální informace v médiích, za níž se redakce postavila, zatímco jejich výpovědi už měla na stole od května i policie. Tvrzení o nějakých anonymních drbech je tedy zcela mimo mísu.

„Zcela otevřeně přiznávám, že jsem se v některých momentech zachoval nevhodně, nepatřičně nebo v rozporu se zásadami gentlemanského chování. Pokládám to za osobní selhání, a za bolavá místa nejen pro mě, ale především pro ty, kterých se mé chování mohlo dotknout. Mrzí mě to, hluboce a upřímně se omlouvám.“

O jaké situace se jedná, nemohl konkrétně uvést, protože by je dozajista nejeden člověk viděl mnohem drsněji než jen jako porušení zásad džentlmenského chování. Zcela upřímně, pokud někoho obviní ze sexuálního zneužívání a on je nevinný, jeho reakce nebude omluva za nějaké nevhodné chování, protože drobné přešlapy v tom, jak se má muž zachovat a sexuální útok jsou dvě diametrálně odlišné věci a jestliže mám čisté svědomí, nebudu na sebe ještě strhávat pozornost, pokud jsem někomu párkrát nepodržel dveře, nebo mluvil nevhodně. Z dopisu, kde se Feri omluvil, je zcela zřejmé, že věci mezi ním a osobami ženského pohlaví neprobíhaly jak se sluší a patří.

Po prvním článku v médiích, kdy se přihlásilo několik žen, se začaly ozývat další, které se hodlaly podělit o své příběhy. Nezdá se vám, že to nikde nekončí? Jedna z nich měla být v té době dokonce nezletilá. Šestnáctiletou dívku si prý Feri našel na sociální síti, psal si s ní a z pozice někoho známého nadřazeného a žádaného ji tlačil k tomu aby se sešli a přespala u něj doma. To je něco, co se dívkám i v pozdějším věku těžko odmítá, natož v šestnácti letech.

Závěrem asi jen podotknu, že mi nepřipadá ani trochu uvěřitelné, aby někdo podplatil takové množství žen, které v minulosti Feriho znaly a setkaly se s ním, protože by mu chtěl zničit život. Stejně tak nepovažuji za pravděpodobné, aby se spolu všechny tyto ženy různých věkových kategorií a z různých prostředí domluvily, že si každá vymyslí příběh, v němž bude figurovat predátor. Proč by to někdo dělal? Někdo možná, řekněme, že třeba kvůli pomstě, ale tolik lidí? Je to poněkud zvláštní situace na to, že známý politik trvá na své nevinně. V současnosti sice tvrdí, že se nemohl doposud veřejně v médiích vyjadřovat a nyní prokáže svou nevinu, nezní to ale moc přesvědčivě, protože nejvíc se vždycky bojí vyjadřovat ti, na které skutečně lze něco najít. Tvrzení, že prokáže nevinu, se mi zdá příliš silné. Spíše bude spoléhat na nedostatek důkazů, protože znásilnění po několika letech se prokazuje celkem těžko.

Autorský článek  komentář. Další zdroje: Denikn.cz, Refresher.cz, Flowee.cz, Soundcloud.com,

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod