KOMENTÁŘ: Inflace trápí celý svět. V USA teď vychází výchova jednoho dítěte od narození po střední školu na 7 758 912 v přepočtu na koruny

 Komentáře 
22. října 2022 07:39 / Michael Veselý
  3
📷
1 fotografie v galerii
Rodinný život se výrazně zdražuje, lidé se stále uskromňují. Depositphotos
Lidé už si nemohou dovolit pohádkové svatby a děti je ždímají do poslední koruny. Umíte si představit během 15 let dítěte nainvestovat do jeho růstu, rozvoje a péče přes sedm a půl milionu? Kolik dětí byste si v takové situaci mohli dovolit mít? Samozřejmě nemůžeme brát čísla doslovně, jedná se o přepočet z Amerika, ten se však za posledních pět let zvedl o dva miliony.

Rostoucí inflace zdražila téměř vše. A jedním z nákladů, které to výrazně navýšilo je i rodinný život. Svatba nebo výchova dětí vás dnes přijde draho. Podle nedávného odhadu v současnosti zaplatí manželský pár v Americe 310 605 dolarů, pokud jde o rodinu se středními příjmy a dvěma dětmi, aby mohli mladší dítě vychovat od narození až po střední školu. To je v přepočtu 7 758 912 korun. U nás by byl samozřejmě výsledek poněkud odlišný, protože cenová relace je tu jiná, ale i tak si jistě dovedete na základě takového průzkumu představit, že jsou to nemalé peníze.

Odhad vychází ze zprávy amerického ministerstva zemědělství a odráží se od čísel z roku 2017. Tehdy agentura odhadovala, že vychování dítěte do 17 let stálo manželský pár se středními příjmy a dvěma dětmi 233 610 dolarů. Tedy o zhruba 80 000 dolarů méně. Pro představu je 80 000 dolarů něco málo přes dva miliony korun. Cena zohledňovala výdaje na jídlo, přístřeší a další potřeby pro dítě narozené v roce 2015, ale zejména ne náklady na vysokoškolské vzdělání. Takhle dramaticky náklady zvýšila právě současná inflace.

Lidé vždycky výrazně poznají na rozpočtu, pokud se rozhodnou mít rodinu a přibude jim nový člen. Myslím, že je to něco, co si člověk neumí plně představit, dokud dítě skutečně nemá. Budete muset udělat nějaké kompromisy a vyškrtnout z rozpočtu pár obvyklých položek. Asi největším nákladem je pro takovou začínající rodinu bydlení. Tvoří téměř třetinu celkových nákladů na výchovu dětí. Ať se tedy držíme příkladu z USA a nemotáme jablka s hruškami, uvedl bych, že v červenci stál průměrný dům 403 800 dolarů. To je nárůst o 10,8 procenta oproti předchozímu roku. A ceny vzrostly po celé zemi, podobně jako je tomu u nás, přičemž 80 procent metropolitních oblastí USA zaznamenalo v minulém čtvrtletí dokonce dvouciferné zvýšení cen domů.

Další opravdu nákladnou položkou je jídlo. Znáte to sami, čím kvalitněji se chcete najíst, tím neuvěřitelnější peníze do toho vrazíte. Navíc je zcela zásadní pro růst dítěte. Jeho zastoupení v nákladech je zhruba 18 procent. Za poslední rok vzrostly ceny potravin v USA o 13,1 procenta, u nás je to ještě mnohem horší. Průměrný růst cen za poslední rok je 17,5 procenta. Například ceny vajec vzrostly o 38 procent a pokud se nepletu rajčata překročila číslo 60, o cenách masa raději nemluvím, protože dát si dnes klobásu může být pro někoho příliš nákladné.

Tohle ale zdaleka není jediný problém, se kterým se mladé páry v dnešní době potýkají. Aby mohli založit rodinu, mnohdy se chtějí nejprve vzít. Je to celkem normální a pro mnohé důležitý životní milník, proto jim záleží na tom, jak bude tento moment vypadat. Páry které však plánují krásnou zdobenou svatbu zapadnou až po uši do svatebních rozpočtů.

Svatby byly drahé vždycky. Odjakživa se řešilo, že na svatbu je potřeba mít našetřeno od rodičů a jak někdo peníze neměl, byla to v některých společenských kruzích téměř ostuda. Nyní ale ceny svatebních obřadů vyletěly do neskutečných výšin. Mladí se na ně snaží šetřit všemi možnými prostředky, ale potýkají se s nejvyšší inflací za minimálně 4 desetiletí.

Zátěž kvůli rychle rostoucímu rozpočtu na svatbu a někdy i náklady spojené s novým domovem, nutí lidi zamyslet se, co si budou muset odříct a ve svém okolí pozoruji, že je to obvykle právě ta pohádková svatba. Nebo mám možná jen kolem sebe lidi, kteří tíhnou více k tomu praktičnu. Nakonec se rozhodnou omezit počet hostů, zvolit levnější místo pro obřad, nenavařit tolik jídla a vybrat nějaký chudší dort. V půjčovně si nevěsta vybere šaty podle toho, co si ještě může dovolit a svatební den je rázem o něco méně jedinečný, nikdo ale nezkrachuje a to je bohužel nyní prioritou většiny lidí. Rozpočet se zkrátka nedá natahovat.

Někteří lidé se dokonce rozhodnou zvolit obyčejnou svatbu v doprovodu nejbližší rodiny, tedy zhruba do deseti lidí a žádné velké oslavy se po něm nekonají. U nás je konec konců možné vzít se na radnici a pak zase hezky odejít domů. Svatba je jeden z nejvýznamnějších obřadů a čím větší je, tím je živější. Může se tak snadno stát, že nakonec přijede i někdo, s kým jste úplně nepočítali a náklady se ještě lehce nafouknou.

Rozpočet visí nad hlavami mnoha novomanželů a manželských párů. Musí počítat z hrazením oslav, přípravami na dítě, často i zařizováním bytu či domu, kde začnou společně žít. Myslím, že tak každý druhý pár snižuje počet hostů a zmenšuje oslavu, protože si uvědomí, že na to zkrátka nemá a v jejich životě není jiný aspekt, z kterého by mohli rozpočet ukrojit. Průměrná americká svatba v roce 2021 měla kolem stovky hostů a její cena byla asi 34 000 dolarů. To je vlastně téměř stejná cena jako o dva roky dříve, to se ale svateb účastnilo v průměru o 30 lidí víc na jednu oslavu.

Inflace od té doby jen stoupá a šok je téměř hmatatelný. Páry se více handrkují, hledají levnější náhražky všeho od předkrmů po zásnubní prsteny a snižují náklady, jak jen mohou. Je až neuvěřitelné, kolik stojí svatby. V Česku se průměrná cena za svatbu pohybuje mezi 100 a 120 tisíci korun. „Tohle je moje druhé manželství. Říkal jsem si: ‚Neutratím 80 tisíc za svatbu,‘ [ale] klidně jsem mohl utratit třeba 80 000 dolarů, aniž bych k tomu přidal mnohem víc.

Ceny hodně rostly už od pandemie a přestože jsme očekávali, že se s tím budeme muset vypořádat, válečný konflikt, který ovlivní finančně celou Evropu už asi neočekával nikdo. Do módy se tak dostává kupování oblečení po jiných dětech, na sociálních sítích frčí bazarové skupiny s oblečením a mladé páry přinášejí do módy mikrosvatby. Ony totiž i pouhé náklady na květiny vystřelily nahoru kvůli zadržované poptávce a nepříznivému počasí od dost. Růže, které stávaly 80 centů za stonek, nyní stojí až 3 dolary za kus. To je více než dvakrát tolik. Tři dolary vám možná nezní jako mnoho, když dostáváte jednu kytici, ale kolik výzdoby je třeba na svatbu? Pokud kupujete 6 000 květin, je to hodně. Je obrovský rozdíl, když se z 800 dolarů stanou 3000 dolarů.

Z vysněných dětí a svateb se tak postupně stávají vyčerpávající záležitosti, které nutí lidi přivydělávat si další prací a nechávají je v neustálém strachu, že nebudou mít dost financí. Kdysi firmy plánující svatební den pracovaly především na tom, aby spojily pohádkové ideály s rozpočty v reálném světě. Dnes byste ale v takové firmě dělat nechtěli, protože mi věřte, v jednom kuse bude vaší prací oznamovat nevěstám, že za peníze, se kterými počítají, tu jejich vysněnou svatbu zkrátka nevystrojíte.

Svatby odložené na rok 2020 nebo 2021 kvůli pandemii se někdy ještě teď stále přesouvají kvůli nedostatku místa v daných budovách a cena jim tedy stále stoupá. Pro lidi, jež se v tuhle dobu chtěli brát je to učiněné neštěstí. Všechny tyto přerezervované události znamenají, že místa, kde se dříve konala jedna nebo dvě svatby týdně o víkendech, jsou nyní obsazena i ve všední dny. Některé páry se tak svých idejí musí vzdát, pokud nechtějí čekat věčně, aby mohly uzavřít manželství. Dopad uzavírek během covidu a inflačních potíží se s námi rozhodně potáhne ještě dlouhé měsíce a roky.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Moneta.cz, Ceskenoviny.cz, Cnn.com 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve