KOMENTÁŘ: Andrej Babiš záměrně děsí lidi. Odvádí tím pozornost od francouzského vyšetřování, daňových úniků a praní špinavých peněz

 Komentáře 
24. ledna 2023 08:08 / Mirka Malá
  2
📷
1 fotografie v galerii
Andrej Babiš svou kampaní děsí občany České republiky Depositphotos
Zdá se, že před druhým kolem prezidentských voleb má Andrej Babiš jasnou strategii, při které se drží známého hesla, že nejlepší obranou je útok. Sotva se totiž zbavil, alespoň prozatím, kauzy Čapí hnízdo, je tu kauza další, kterou vyšetřují francouzské úřady.

Andrej Babiš svoji francouzskou kauzu, ve které jde o daňové úniky a praní špinavých peněz, smetl ze stolu hned na své tiskovce po vyhlášení výsledků prvního kola prezidentské volby s tím, že není pravda, že je vyšetřován. Argumentoval tím, že kdyby byl vyšetřován, jistě by ho francouzské úřady kontaktovaly, což se podle jeho slov dosud nestalo. Kauzu tak opět označil za vymyšlenou. Proč narychlo cestoval před prezidentskými volbami do Francie, kde se měl setkat i s prezidentem Macronem, to už ale věrohodně nevysvětlil.

Špatná zpráva pro Babiše přišla z Francie už za několik dní. Ve čtvrtek 19. ledna totiž francouzská prokuratura Hospodářským novinám potvrdila, že Babišovy daňové úniky a praní špinavých peněz skutečně vyšetřuje a nepotřebuje s ním být zatím v žádném kontaktu. Francouzská prokuratura potvrdila, že Andreje Babiše vyšetřuje už od února 2022, tedy téměř jeden celý rok.

A o co v Babišově francouzské kauze jde? To je složité i pro samotné vyšetřovací orgány. Andrej Babiš totiž koupil v roce 2009 pozemky a dvě nemovitosti za 14 milionů Eur, ovšem transakci provedl velmi podivně, prostřednictvím offshorových firem. Jen na vysvětlenou, offshorové společnosti jsou firmy, které téměř vždy sídlí v nějakém daňovém ráji, přestože v takovém daňovém ráji nepodnikají. Důvod je jednoduchý. V daňovém ráji platí nulové daně ze zisku ze svého podnikání v jiné zemi, například v České republice. U těchto firem je obvykle také nemožné dohledat jejich skutečné vlastníky.

Takže Babišovy francouzské nemovitosti zaplatila jistá offshorová firma se sídlem v Monaku, kterou zase vlastní jiná offshorová firma se sídlem v USA. A uniklé dokumenty, tzv. Pandora Papers zase uvádějí, že offshorové firmě z USA poskytla půjčku další offshorová firma se sídlem na Britských Panenských ostrovech. A složitost celé transakce je důvodem, proč má francouzská prokuratura plné ruce práce s tím celou transakci rozklíčovat.

Pro Andreje Babiše před druhým kolem prezidentských voleb tedy nic příjemného. A tak zvolil osvědčenou taktiku podle hesla, že nejlepší obranou je útok. Bohužel stylem svojí kampaně děsí miliony obyvatel České republiky. Sotva totiž byly sečteny výsledky voleb v prvním kole, zaútočil Babiš na svého protivníka Petra Pavla billboardy, kterými oblepil celou republiku. Babiš na nich lidem podsouvá, že pokud nebude prezidentem České republiky právě on, skončí naše země ve válce. „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat, ne voják,“ stojí na Babišových billboardech. A teď k nim přidal Andrej Babiš další, který je ještě mnohem horší. „Generál nevěří v mír. Volte mír, volte Babiše,“ stojí na nových billboardech.

A kolik lidí je skutečně ochotno věřit tomu, že bez Babiše na Pražském hradě mír nebude a po naší zemi zase budou jezdit tanky a létat rakety? Miliony. Všechny ty miliony, které běžně podléhají dezinformacím, neumí odlišit pravdu od nepravdy a všichni, kdo se zcela logicky bojí války a nabízené řešení personifikované Babišem je pro ně vhodnou nabídkou pohodlné jistoty.
Babiš ve své kampani vsadil na dvě věci. Jednak stojí proti generálovi a nebýt války na Ukrajině tímto tématem by se vůbec v kampani nemohl ohánět. Snaží se voliče přesvědčit, že za války mohou vojáci, i když historie mnohokrát ověřila, že to není pravda. Je to ale laciný trik, jak zdiskreditovat svého soupeře. A za druhé, vyvolání strachu ve společnosti takovým tématem, jakým hrozba války je, naprosto dokonale odvede pozornost od zpráv z Francie, kde tamní prokuratura vyšetřuje daňové úniky a praní špinavých peněz českého prezidentského kandidáta.

Záměrné rozsévání strachu je strašná věc za všech okolností a nemusí vůbec zrovna jít o prezidentskou volbu. Andreji Babišovi to ale zjevně vůbec nevadí a znovu prokazuje, že má silný žaludek. Každý samozřejmě nemusí být zrovna příznivcem Petra Pavla. Každý občan má svrchované právo na svůj názor. Každý by se ale mohl zamyslet nad tím, zda záměrné a zavádějící šíření strachu něco nevypovídá o komkoliv, kdo se takto ke svému okolí chová.

Autorský článek - komentář, další zdroj iDNES.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve