KOMENTÁŘ: Už jsme na tom tak zle, že ani cenovou nabídku při rekonstrukci nedostanete

 Komentáře 
25. března 2023 18:20 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Cenové nabídky pracovníky jen zdržují. Depositphotos
Na jaře loňského roku se nejhorší noční můrou majitelů nemovitostí zdály být přemrštěné ceny. Stejně jako mnoho jiných lidí jsem se snažil většinu práce na stavbě stihnout v tak hraničním termínu, jak jen to šlo. Ne všechno bylo možné udělat hned, a tak jsem se nyní pobavil nad tragickou situací, podle které už není možné garantovat jakoukoliv cenu při rekonstrukcích.

Jak už jsem se zmiňoval dříve, sehnat plynaře, vodaře nebo i dělníka je teď docela adrenalinová disciplína. Všichni chodí studovat vysoké školy, pak nemohou najít uplatnění, mnohdy musí i na dvě tři, aby vůbec nějakou dodělali a než se chopit řemesla, to pak raději s titulem půjdou do Alberta.

Řemeslníci mají dnes mnohem vyšší příjmy než lidé s maturitou, protože je jich málo. Ani to ale není dostatečnou motivací, jak se zdá. V tuhle chvíli se ale na scéně objevil další problém v podobě rozpočtů. Někoho, kdo by nám udělal nové rozvody plynu v nájemním bytě, sháníme tak asi od dubna nebo května. Mluvil jsem s nespočtem lidí, kteří nemají ani čas přijet se podívat, natož na zakázce pracovat.

Posledním problémem se stalo topení, to které je před zimou samozřejmě nejvíce potřeba. Jeho rekonstrukce by měla zabrat jeden až dva dny. Pánové, kteří se tím zabývají, však nemají moc času. Většina z nich mi řekla, že není možné přijet a udělat nabídku, protože sami neví, co bude zítra. Trochu více mi to ale osvětlil rozhovor s člověkem, který už u nás párkrát řešil kotel, a nejspíš se o dokončení dekonstrukce bytu konečně postará.

Volal jsem mu vlastně před několika dny, abychom si ujasnili, že opravdu potřebuji mít do 31. října hotovo, a pokud to tak nebude, přetáhnout můžeme maximálně o několik dnů. V rámci dlouhého hovoru, kdy jsme se domlouvali, kdy a jak by to nejspíše šlo, a domluvili jsme se jen na tom, že vlastně ani jeden nevíme, kdy se tedy u nemovitosti sejdeme, jsem stočil rozhovor k ceně. Nikdy jsme nerekonstruovali a domy či byly jsou velmi specifickým pracovním objektem. Žádný není stejný jako ten předchozí a na internetu nikdy nenajdete ceník, který by vám řekl, kolik zrovna ta vaše rekonstrukce bude stát. Dva rozměrem stejné byty se mohou v závislosti na požadavcích, možnostech a komplikacích lišit klidně o desítky tisíc za jednotlivé úkony.

Jelikož jsem tedy věděl, že nemá žádnou cenu vypočítávat cosi z veřejných ceníků a provádět odhady sám, zmínil jsem se, že je pro mě důležité, aby si přijeli práci prohlédnout, zejména protože potřebuji znát přibližnou cenu. Okamžitě mi sdělil, že to zatím nemůže říct a cenové nabídky zásadně nedělá, protože v tuto chvíli je toho neuvěřitelně moc. Tvorba cenových nabídek zdržuje, navíc se může prý cena materiálu změnit doslova ze dne na den. Ujistil mě, že ani jeho kolegové nedávají cenové nabídky, zkrátka teď jejich práce funguje tak, že jezdí od domu k domu a dělají. Buď lidi vědí, že práci potřebují a zaplatí jakoukoliv částku, nebo nikoliv. „Buď to chcete, nebo ne. Tak vám to řeknu.“ Nutno podotknout, že jsem ani na moment nezapochyboval o důvěryhodnosti těchto informací, protože dotyčného plynaře znám a zná ho i široké okolí. Práce jeho firmy je vždy rychlá, dobře odvedená a ne příliš drahá.

No nezbývalo než kývnout na to, že samozřejmě rekonstrukci chceme a potřebujeme. Nájemník by mi asi nepoděkoval, že bude v bytě celou zimu mrznout. Mimo jiné jsem se taky dozvěděl, že dopředu mi ani neslíbí, že to opravdu udělají. Ale tak to už mi řekl nejeden člověk a bohužel, jak jsem podotýkal v prvním odstavci, jsou nyní řemeslníci v pozici, kdy si mohou dovolit zakázky odmítat.

Nicméně při rozhovoru se zmiňovaným plynařem jsem se pokusil svůj dotaz upřesnit. Řekl jsem mu, že samozřejmě nepotřebuji konkrétní cenovou nabídku, ale rád bych znal alespoň nějakou přibližnou částku. Přímo jsem vysvětlil, že děláme podobnou rekonstrukci poprvé a nemám představu, zda to vyjde na 10 či 50 tisíc. Ono totiž když předěláváte dům, brzo zjistíte, že to, co jste považovali za levné, má asi tak 4 háčky a na konci každého z nich ještě uzlík, takže to nakonec bude velice drahé a naopak tam, kde jste počítali se třiceti tisíci, se to krásně zvládne za dvanáct.

K mému překvapení mi ale bylo sděleno, že ani to mi nedokáže říct, ne proto, že zatím viděl dům jen zvenčí, ale protože ceny zkrátka létají takovým způsobem, že nechce nikomu nic slibovat. Kdy se tedy dozvím nějakou orientační cenu, jsem zvědav a obávám se, že rozmezí bude velice široké.

Ceny stavebních materiálů stále rostou

Nedostatek materiálů, jako je dřevo, omítka a ocel, od začátku roku 2021 vedl k velkým problémům v dodavatelském řetězci a komplikací to bylo zejména pro ty, kteří již pracují na projektech výstavby nebo renovace. Dostupnost produktů se však v roce 2022 ve většině kategorií zlepšila.

Ceny ovšem zůstávají rostoucím problémem. Měsíční statistika stavebních materiálů a komponentů obchodního oddělení za srpen odhalila 24,1 procentní nárůst, který se týká obecně všech prací v tomto odvětví. Srovnání bylo s červencem v předchozím roce, zatímco meziroční náklady na opravy a údržbu vzrostly o 21,9 procent. O něco lepší zprávou však bylo, že měsíční nárůst u všech materiálů byl 0,6 procenta ve srovnání s 3,7 procenty v květnu a 1,3 procenta v červnu. Navíc měsíční náklady na opravy a údržbu ve skutečnosti klesly o 1 procent.

Nedostatek stavebních materiálů způsobil značné problémy v dodavatelském řetězci těm, kteří pracují na svých nemovitostech. Náklady od začátku roku 2021 prudce vzrostly a kombinace cenové inflace, růstu cen energií, konfliktu na Ukrajině a dalších drobných faktorů radikálně ovlivnila cenový sektor.

Inflace například ve Spojeném království roste nejrychlejším tempem za 30 let. V červenci dosáhla 10,1 procenta – s tím, jak prudce rostou náklady na palivo, energii a potraviny, a předpokládá se, že v roce 2023 vzroste na 18 procent.

Inflace bude pravděpodobně přetrvávat na nižší úrovni ve většině kategorií materiálů po zbytek roku a k naší smůle inflace a krize životních nákladů výrazně ovlivňují některé stavební práce malých a středních podniků.

Rostoucí náklady na energii způsobené velkoobchodními cenami plynu vyvolaly tlak na stavební firmy. Stalo se tak kvůli energeticky náročným průmyslovým odvětvím, včetně těch, které pracují s betonem, ocelí, cementem a podobně náročnými materiály. Průmyslové skupiny a dodavatelé již několik měsíců varují, že ruská invaze na Ukrajinu ovlivní významné narušení dodavatelských řetězců, a povede ke zvýšení cen. Jako by se to dávno nedělo, že? Varovat už snad ani nepotřebujeme. Všechno letí nahoru tak raketovým tempem, že sami nevíme, co bude zítra a neví to bohužel ani řemeslníci.

Existuje několik faktorů, které v současnosti ovlivňují stavební průmysl a které by mohly vést k problémům na vašem projektu s materiály a řemeslníky. Tím zásadním problémem zůstává omezená dostupnost pracovních sil, o které se zmiňuji už zhruba dva roky a pozoruji, že situace se nijak nelepší. Chvála bohu snad ani nehorší, nebo jsem to na vlastní kůži ještě nepocítil. I tak je to ale na hranici kolabování průmyslu. Doufáme v pád cen na trhu nemovitostí, ale tímhle způsobem by se spíše mohl velmi snadno rozčlenit na dvě kategorie. Nové a plně zrekonstruované domy poletí nahoru, zatímco zbytek bude padat. Proč? Jednoduše proto, že nechat si dům opravit už bude jen snem, na který začnou lidé čekat celé roky.

Zhruba 25 procent stavebních podniků ve Spojeném království má podle Úřadu národních statistik (ONS) nedostatek kvalifikované pracovní síly. A tento nedostatek se týká zejména stavebníků malých a středních podniků, protože vyškolit kvalifikovaného řemeslníka trvá minimálně tři roky. Takže i kdyby se ceny materiálů přestaly pohupovat jako na rozbouřeném moři, stále nám poroste částka za práci a to někdy až neuvěřitelným způsobem. Téměř si říkám, že by se vyplatilo jít se zaučit třeba elektrikářem a hodit všechna studia za hlavu. Ptal jsem se totiž známého, který přesně tohle povolání dělá a vyjádřil se stejně jako pan plynař. Zakázky si vybírá, protože je jich tolik, že je nikdo nemůže stihnout.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Homebuilding.co.uk

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?