KOMENTÁŘ: Tvářemi ANO jsou teď místo Babiše bývalá právnička finančního úřadu a neúspěšný podnikatel. Chtějí zpátky svoje ministerstva
To jsou ostatně velmi známé tváře, na které jsou voliči ANO už dlouhá léta zvyklí. Alena Schillerová v minulém volebním období zastávala pozici ministryně financí, která masivně zadlužila naši zemi, zatímco Karel Havlíček šéfoval Ministerstvu průmyslu a obchodu a k tom ještě několik let zvládal řídit i Ministerstvo dopravy. O tom, jaké silnice, dálnice či železniční tratě, které Andrej Babiš před posledními sněmovními volbami sliboval na svých billboardech, se skutečně postavily, ať si udělá každý obrázek sám.
Alena Schillerová a Karel Havlíček dozajista chtějí zpět na ministerstva, která v době, kdy byl Andrej Babiš premiérem, řídili. Je to vrchol jejich kariér, navíc Alena Schillerová se ráda ukazuje před fotoaparáty a kamerami, jak ostatně v minulosti prokázala na svém instagramovém účtu. Možná je ale dobré si připomenout to, na co se po nějaké době tak nějak samozřejmě zapomíná. Kdo vlastně jsou Alena Schillerová a Karel Havlíček, co dělali předtím, než začali šplhat strukturou ANO a jaké úspěchy či neúspěchy za nimi vlastně stojí?
O Aleně Schillerové je známo, že je vystudovanou právničkou, což ona sama také ráda často připomíná, jakoby snad titul mohl dodat nějakou váhu jejím slovům, nebo činům. Důležité je asi zdůraznit, že Alena Schillerová nikdy nepracovala v soukromém sektoru, tedy úplně lidově řečeno, nemusela se starat o to, jak si vydělá na živobytí. Po studiích totiž nastoupila rovnou do státní správy, konkrétně na Finanční úřad Brno-Venkov. Po několika letech se tamtéž stala vedoucí právního a exekučního oddělení. A co takové oddělení vlastně dělá? Zajišťuje vymáhání pohledávek podle daňového řádu a správního řádu a zpracovává dokumentaci pro výkon exekuce a také zpracovává smlouvy pro město. Později Alena Schillerová tamní Finanční úřad vedla a následně pracovala jako zástupkyně ředitele a vedoucí Odboru metodiky a výkonu daní Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj, kde byla rok a další rok pak byla ředitelkou Odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství. A pak už začala její kariéra v ANO. Alena Schillerová je tak celoživotní úřednicí státní správy, která nikdy neměla jiné ambice, než ve státní správě vystoupat až na vrchol.
To Karel Havlíček jiné ambice kdysi měl, ale nakonec se ukázalo, že se bez státní správy neobejde. Jeho podnikatelské aktivity z 90. let jsou přinejmenším považovány za kontroverzní. Měsíčník Reportér v roce 2019 přinesl článek "Insolvence, dotace, kmenové buňky. Obchody pana ministra“, ve kterém poukazoval na sporné podnikání Karla Havlíčka. Podle Reportéru Havlíček v 90. letech začal podnikat v obchodu s elektronikou, pracoval ve firmě ElCom, ve které byl později také jednatelem. Firma ale skončila v březnu 2003 v konkurzu, který bývalí obchodní partneři Karla Havlíčka označili za připravený podraz. V insolvenčním řízení skončila také firma Technistone, což byla firma, která patřila do skupiny Sindat, ve kterém byl Karel Havlíček od roku 2007 generálním ředitelem. Tato firma na sebe nakonec roce 2010 podala návrh na insolvenční řízení spolu se žádostí o reorganizaci, která se zdařila, ale s jinými investory.
Karel Havlíček se skupinou firem Sindat následně investoval do holdingu SinBio, který se zabýval kmenovými buňkami a biomedicínou. A tady byly odhaleny doslova skandální skutečnosti. SinBio v roce 2012 získalo souhlas ke klinické studii a použití kmenových buněk u pacientů trpících amyotrofickou laterální sklerózou. Ze zákona jsou studie pro testované pacienty zdarma, ale SinBio pacientům účtovalo 150 tisíc korun za jednu dávku buněk a peníze vykazovalo jako dar. Léčba ovšem neměla žádný účinek a pacienti se tedy za své „darované“ peníze nevyléčili. Kauzu řešilo Vedení akademie věd, které ve firmě SinBio provedlo kontrolu, jež odhalila řadu manažerských i etických selhání. Zkrátka nešlo o léčbu, ale o peníze. Tuto kauzu Karla Havlíčka sledoval i televizní pořad Obchod s nadějí.
Etika podnikání Karla Havlíčka je tedy díky těmto dvěma prokázaným kauzám přinejmenším sporná. Havlíčkovy ambice se proto později také zaměřily na různé asociace, poradní orgány a rady různých organizací, samozřejmě většinou státních. Zdánlivě odnikud si ho Andrej Babiš vytáhl v roce 2019 rovnou do funkce ministra průmyslu a obchodu.
ANO je tak po dočasném Babišově ústupu do ústraní v opravdu dobrých rukou. Jak vyplývá z běžného popisu kariérních postupů Aleny Schillerové a Karla Havlíčka, tahle dvojice si totiž se svým šéfem v ničem rozhodně nezadá. Oba mají ambice, nemají zábrany a pro svá bývalá ministerská křesla udělají všechno.
Autorský článek, další zdroj: Reportér