KOMENTÁŘ: Ameriko, Ameriko. Proč už zase musíš zachraňovat Evropu?

 Komentáře 
26. února 2023 15:21 / Mirka Malá
  2
📷
1 fotografie v galerii
Evropa se bez USA bohužel neobejde Depositphotos
V těchto dnech si připomínáme rok od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, americký prezident Biden navštívil Kyjev i Varšavu. Proč? Protože se Evropa bez Spojených států historicky neobejde. Stejně jako už několikrát předtím, i tentokrát Evropa zaspala a před rokem se probudila z romantického snění do zlé reality.

Fanouškem Ameriky nemusí být každý. Je tu ale historie, která jasně popisuje opakované lajdácké chování Evropy, kterou nakonec musely zachránit právě Spojené státy. A proto je i dnes Amerika v popředí světového dění a proto prezident Biden přijel do Evropy. Ačkoliv si to někdo nemusí myslet, Evropa je ve válce, i když zatím jen v té ekonomické, a není daleko od chvíle, kdy i jinými evropskými zeměmi se mohou prohánět ruské tanky.

Kdo už si historii tolik nepamatuje a je v současné době toho názoru, že za všechno mohou Spojené státy, stačí si připomenout první světovou válku. Ta formálně začala atentátem na arcivévodu Františka Ferdinanda v Sarajevu, po kterém Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku tehdejšímu Srbsku. Na jeho stranu se postavilo Německo, tehdejší Osmanská říše, tedy dnešní Turecko a Bulharsko. Proti nim stála  tzv. Trojdohoda, reprezentovaná carským Ruskem, Francií a tehdejším Britským impériem. A postupně se přidávaly další země, až se válka rozrostla na tři světové kontinenty a nebrala konce. Je to zkrátka jako když se začnou prát dva chlapi v hospodě a za chvíli se už pere každý s každým.
Spojené státy zasáhly do první světové války v dubnu 1917 a za urovnání konfliktu v rozhárané Evropě položilo životy na 116 tisíc Američanů. Evropa se po první světové válce zcela proměnila, válka připravila v Rusku podmínky pro bolševiky a dlouhým konfliktem zdecimovaný kontinent ztratil svůj ekonomický výkon, takže ekonomickým tahounem světa se stala právě Amerika.

Špatná ekonomická situace po první světové válce vedla k té druhé světové válce. Hospodářské krize v některých zemích Evropy vedly k sílícímu nacismu v Německu, fašismu v Itálii a komunismu v Sovětském svazu. Německo se navíc po prohrané první světové válce cítilo poníženě. Hitler toho využil a postupně, jak se dostával v Německu k moci, plánoval nový konflikt. Nepomohla ani pro Evropu tolik typická ignorace reality, kdy se v tzv. Mnichovské dohodě Francie, Británie a Itálie dohodly, že Německu podstoupí část Československého území. Mysleli si naivně, že to bude stačit. Jakoby v roce 2014 Rusku stačil Krym. Jenomže to byl teprve začátek všeho. Hitler měl tajnou dohodou se Sovětským svazem a téměř ve stejnou dobu napadly oba tyto státy Polsko, každý ze své strany hranice a v Evropě vypukla druhá světová válka. Stejně jako předchozí válečný konflikt, se i druhá světová válka nakonec rozrostla na několik světových kontinentů. Spojené státy do války nakonec zasáhly v roce 1941 a válka, která se Ameriky stejně, jako ta první světová, zpočátku vůbec netýkala, stála životy téměř 400 tisíc amerických vojáků.

A dnes se bohužel situace znovu opakuje. Ukrajina je evropská země, do které vtrhla brutálním způsobem vojska jiné země. Jen proto, že zbytek Evropy jako obvykle zaspal. Všichni teď máme tanky doslova za humny a všichni jsme oběťmi ekonomické války, kterou proti zbytku evropských zemí Rusko vede. Konflikt na Ukrajině ukazuje v celé své nahotě, jak Evropa opět nebyla připravena. Dlouhá desetiletí si vůdčí ekonomiky Evropy, především Německo, nechaly od Ruska diktovat a dnes už víme, že svojí roli sehrály i tučné úplatky. Rusko se opravdu velmi dlouho a velmi pečlivě připravovalo na válku v Evropě. Většinu zemí postupně udělalo závislými na jeho energiích, uplácelo vysoké politiky a Evropa si pospávala na obláčku ekonomického blahobytu a pohodlí. Neudělala nic ani ve chvíli, kdy Rusko zabralo Krym. Stejně, jako v roce 1939, si i tentokrát Evropa myslela, že to bude stačit a že ten Krym za to evropské pohodlíčko stojí.

Výsledek je, jak to tak bývá, úplně opačný. Krym nestačil, po Ukrajině jezdí tanky, v Evropě je energetická krize, vyvolaná záměrně Ruskem a vysoká inflace, do značné míry způsobená touto energetickou krizí. Armády jednotlivých evropských zemí se ve světle ostrého válečného konfliktu ukazují v celé své nahotě jako absolutně nepřipravené. Chybí vojáci, chybí moderní vojenská technika, chybí munice. Kdyby Rusko nemělo žádnou brzdu, co by ho mohlo zastavit? Spojené státy. Zase ta Amerika, která Evropu už desetiletí varovala před naivním přístupem jednotlivých evropských zemí k Rusku. A jde samozřejmě především o Německo, které se energeticky za vlády Angely Merkelové, která mimochodem byla politicky aktivní ještě ve vládě komunistické NDR, stalo na Rusku zcela závislé. Američané ji dokonce odrazovali od stavby plynovodu Nordstream 2. A tak by se dalo pokračovat dál.

Rusko zcela správně odhadlo, že s válkou zastihne Evropu absolutně v nedbalkách. A tak si vlastně Evropa může sama za to, že je Amerika zase v první linii. Nebýt totiž této světové velmoci, byl by současný válečný konflikt už mnohem dál a horší, než je teď. Kdo jiný dodá tolik potřebné zbraně, aby válka fyzicky zůstala na Ukrajině a nerozšířila se do dalších evropských zemí? Kdo je schopen dodat Evropě v případě nutnosti desetitisíce či statisíce vojáků, pokud by to bylo nutné? Kdo má nejmodernější vojenské technologie? A v neposlední řadě i ten plyn, který Evropa tak kriticky potřebuje? Bohužel pro ty, kdo Ameriku nemají v lásce, je to zkrátka jedině Amerika, bez které se Evropa už potřetí za poslední dvě století opět neobejde. A není to vina Ameriky. Už potřetí je to vina samotné Evropy. Něco je zkrátka s tím naším kontinentem špatně.

Autorský článek - komentář.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda