KOMENTÁŘ: Cena plynu na burze klesla na 40 Eur. Češi si ale na levnější ceny energií budou muset ještě počkat

 Komentáře 
23. března 2023 16:34 / Mirka Malá
  4
📷
1 fotografie v galerii
Příští rok by měly energie výrazně zlevnit Depositphotos
Nejnovější vývoj na burze s plynem je víc než pozitivní. Cena plynu klesla na 40 Eur za megawatthodinu, což je dokonce ještě níže, než jaká byla cena plynu v létě roku 2021.

Nejnovější vývoj cen na nizozemské burze s plynem je víc než pozitivní. Cena plynu za megawatthodinu se pohybuje těsně pod 40 Eur, což je v aktuálním přepočtu kurzu zhruba 960 korun. A tak logicky přichází otázka, kdy se tento vývoj promítne do cen za energie českých domácností a firem. Jenomže nic bohužel nejde tak rychle, jak by si mnozí přáli. Cena plynu, která je stále do značné míry určující i pro ceny elektřiny, je sice na nejnižší hodnotě za poslední řekněme rok a půl, Češi to ale na svém vyúčtování energie jen tak nepocítí.

To je ta špatná zpráva. Ta dobrá je pak fakt, že analytici očekávají, že cena plynu, a tudíž a potažmo i elektřiny, by dokonce při dobré konstelaci mohly i nadále klesat nebo se přinejmenším držet na současných hladinách. Co to tedy pro české peněženky přesně znamená?

Rozhodně to znamená, že bude líp. Jen to bude ještě chvíli trvat a důležitá bude i reakce dodavatelů elektřiny a plynu. Cena elektřiny se na burze pro rok 2024 pohybuje aktuálně někde kolem 150 Eur za megawatthodinu, což je nepatrně méně, než kolik stála před vypuknutím války na Ukrajině. Analytici se nicméně shodují, že ceny elektřiny mají ještě prostor klesat až ke 100 Eur za megawatthodinu. Jenomže to všechno se týká až příštího roku. A tak si české domácnosti budou muset na levnější energie ještě několik měsíců počkat.

Důvodem je totiž fakt, že dodavatelé energií nakoupili pro své klienty energie v loňském roce, tedy v době, kdy ceny plynu i elektřiny raketově vzrostly. Dodavatelé energie na burzách nakupují v ročních kontraktech, takže pro letošní rok už toho příliš změnit nemohou. Záleží samozřejmě, ve které části loňského bouřlivého roku roční kontrakty uzavřeli, ale obecně lze říct, že letošní ceny se pohnou po konci topné sezóny směrem dolů jen minimálně.

O mnoho lepší by tak situace s cenami energií měla být od ledna 2024, tedy řekněme od poloviny příští topné sezóny. Analytici očekávají, že cena elektřiny by mohla ze současného stavu klesnout zhruba o 30 procent, což by v reálu znamenalo, že by se mohla pohybovat pod 4 tisíce korun za megawatthodinu. To sice není žádná velká sláva, ale pořád to znamená uspořenou třetinu nákladů na energie oproti letošnímu roku. Ještě lepší zprávou je pak očekávání, že ceny energií mají potenciál jít ještě na mnohem nižší hodnoty, takže rok 2024 by rozhodně pro koncové zákazníky mohl být veskrze pozitivní. A v neposlední řadě je ve hře i možnost, že válka na Ukrajině skončí, ať už ještě tento nebo příští rok a Rusko pak bude usilovat o návrat na evropský trh, což může pochopitelně uskutečnit jen s velmi nízkými cenami za plyn i ropu.

České domácnosti tak minimálně do příštího roku mohou počítat s tím, že ceny za elektřinu a plyn výrazně zlevní. A z toho plyne, že se v této dynamické době rozhodně vyplatí počkat a neupisovat se k různě dlouhým fixacím, které se zcela jistě stanou nevýhodnými. Lepší bude počkat. Když všechno půjde dobře, minimálně někteří dodavatelé zlevní ceny energií na konci topné sezóny a směrem k novému roku bude následovat další snižování cen. Rok 2024 tak Čechům přinese velkou úlevu. Ostatně není žádným tajemstvím, že i vysoké ceny energií ovlivňují současnou vysokou inflaci. Takže zase bude líp.

Autorský článek

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008