KOMENTÁŘ: Co se skutečně stalo tisícům ryb v Odře? Opakovaně dokazujeme, že člověk je jediným druhem, který dokáže bezpochyby zlikvidovat celou planetu

 Komentáře 
18. září 2022 17:14 / Michael Veselý
  1
📷
1 fotografie v galerii
Lidkou neomalenost opět odnesla příroda. Depositphotos
V srpnu začaly okolní státy řešit gigantické úhyny ryb v řece Odře. Stovky, až tisíce ryb byly vyplavovány na různých místech v Polsku a Německu. Takový úhyn je abnormální a po příčině pátrali horlivě v obou státech. Jen tak se z tohohle zásahu totiž příroda nevzpamatuje.

Odra byla až doposud považována za čistou řeku a sídlilo v ní přes 40 druhů ryb. Potíže s úhyny, které se během léta objevily, se zdály ojedinělé, ale postupně se ukázalo, že pole, na kterém se vyskytly problémy, je tak rozsáhlé, že se týká dokonce dvou států, jež řeka rozděluje. Prvním předpokladem, co bylo příčinou všech těchto úmrtí, byla toxická látka, která se dostala do vody. Lidem bylo řečeno, aby se vyhýbali řece. Varovala je německá vláda během projevu týkajícího se hrozící ekologické katastrofy.

Aktivisté ale úřady v obou zemích tvrdě kritizovali a vinili ze selhání. Jejich reakce prý nebyly dost rychlé, aby ochránily občany. Polský premiér Mateusz Morawiecki v srpnu také odvolal z funkce dvojici ekologických úředníků kvůli znepokojení z jejich řešením incidentu, které nebylo dostačující. Pan Morawiecki byl názoru, že do vodních toků se dostalo obrovské množství chemického odpadu, nebo jej tam dokonce někdo záměrně vyhodil bez ohledu na rizika pro volně žijící zvířata. Německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová samozřejmě trvala na vyšetření incidentu a uvedla, že úřady pracují ta tom, aby zjistily příčinu.

Jak by se daná látka dostala do vody, není zřejmé, avšak začali umírat i ptáci, hlemýždi nebo bobři, kteří v okolí řeky žijí. Je tedy víc než jasné, že někdo znečistil řeku, a to nejspíše úmyslně, protože se nenamáhal nic nahlásit a nechal tragédii dojít tam, kde nyní je. Opakovaně úspěšně dokazujeme, že člověk je jediným druhem, který dokáže bezpochyby zlikvidovat celou planetu. Myslím, že tohle je jeden z rekordních úhynů. Nevzpomínám si, kdy se v okolních státech našlo tolik mrtvých zvířat různých druhů. Se znečištěním v takovém rozsahu se nesetkáváme často.

Není potvrzeno, jaká látka mohla tak moc zamořit vodu a především není jasné ani to, jaký vliv by měla na člověka. Je však víc než jisté, že pro živý organismus je toxická. Představte si ta trpící zvířata lapající po vzduchu a pomalu umírající v důsledku toxinů. Je to otřesná smrt a ten, kdo má tohle na svědomí, by si měl jít sednout, a to nejlépe na pořád.

Plachty plné mrtvol

U břehů byly k vidění plachty s těly mrtvých zvířat, která muži ve člunech lovili z řeky. Celé kbelíky uhynulých ryb a odporný zápach děsil lidi z okolí. Přesto se nezjistilo, jaká látka to způsobila a kdy nebo kde došlo k úniku a nejspíš ani nebude jednoduché to zjistit. Pátrání už totiž trvá týdny. Myslím, že je celkem jasné, že i hnijící těla v řece dost přispěla k jejímu znečištění a prostředí se stále zhoršuje. Než se řeka vzpamatuje z takového zásahu, potrvá to jistě velmi dlouho.

Již dříve se vyskytovala úmrtí ryb, takže jde možná o opakovanou akci, při které se někdo zbavuje nebezpečných odpadů. Pokud se ptáme, kdo, podezření prozatím padlo na polský průmysl a polské doly.

Policie vyslechla více než 200 svědků a prošetřila 12 míst. Odměna je vypsána na více než 200 000 euro, což znamená půl milionu korun za informace vedoucí k zatčení pachatele. Bohužel se ale nikdo takový, kdo by mohl vyšetřovatele dovést na stopu, doposud neozval. Policisté však objevili téměř 300 neregistrovaných odtokových potrubí a téměř 60 z nich vyšetřují v souvislosti s úhynem ryb. Je trochu smutné, že zjistit existenci 300 potrubí se podařilo až na základě vyhynutí řeky, není to totiž úplně malé číslo.

Vyšetřovatelé na obou stranách Odry přiznali potíže při řešení tohoto případu. Obecně jsou vnímáni jako příliš pomalí, než aby včas reagovali na známky toho, že něco není v pořádku. A nevylepšuje to ani nedůstojné dohadování mezi polskými a německými úřady ohledně jejich postupů, na kterých se nedokázali shodnout. Důležité je nyní řádně přezkoumat způsob, jakým je řeka využívána. Ono totiž hrozí, že pokud zvířata umírala dřív a umírají teď, bude se v budoucnu tragédie opakovat, dokud se nepodaří viníka dopadnout. Mezitím ryby dál umírají a jejich mrtvoly jsou sbírány a posílány ke spálení.

Zatímco dělníci poblíž Štětína a dalších postižených oblastí vytahují z řeky obrovské mrtvé kapry a sumce staré desítky let, do řeky bylo spuštěno čerpadlo, které pracuje v zoufalé snaze dostat do vody kyslík, po kterém umírající zvířata lapají. Od Štětína se řeka vlévá do laguny a dále do Baltského moře, tedy všechno svinstvo, které aktuálně Odru znečišťuje, poteče přímo tam.

Můžeme jedině doufat, že nízké množství vody v porovnání s tím, jež se nachází v Blatském moří, povede k tomu, že toxiny budou zředěny. Samozřejmě existují obavy, že to, co na ryby a další tvory zapůsobilo jako jed, bude pokračovat ve své smrtící cestě po proudu a postihne i další místa. V takovém případě by to byla tragédie nekontrolovatelného rozsahu. Příliš řešení se nyní nenabízí, a tak nám nezbývá než čekat. Je ale celkem jasné, že zvířata doplatila na jedovaté látky a někdo je na vině. Takového člověka je třeba najít a potrestat, protože naše příroda je už tak postižena špatným jednáním nás lidí dostatečně.

Možná si to ještě někteří neuvědomují, ale než se řeka obnoví a bude znovu schopná přijmout život, potrvá to roky, dokonce desetiletí. Možná i déle, pokud se únik jedovatých látek do vody bude opakovat. Rozšíří-li se dál, samozřejmě půjde o další tisíce živočichů, který zemřou. A nejhorší na tom celém je, že nejde vůbec o ojedinělý případ. V únoru tohoto roku se obrovskými úhyny ryb potýkala Francie a během loňského léta to zase byly tisíce ryb ve Španělsku. Tam se dokonce debatovalo o tom, zda ryby nezemřely důsledky příliš horkého počasí, což mi – ač nejsem žádným odborníkem na ryby – připadá docela nepravděpodobné.

Znečištění se samozřejmě nabízí jako logičtější vysvětlení. Španělsko potvrdilo, že mezi lety 2016 a 2019 se stav vody výrazně zhoršil. To samozřejmě vede k ničení ekosystému a úhynům ryb, krabů i dalších tvorů žijících pod hladinou. Někdo zřejmě zapomněl, že i voda nám ubývá a potřebujeme ji jako sůl, když se rozhodl znečistit státy protékající řeku.

Ve Francii úhyny ryb rovněž považovali za šokující a zoufale hledali pachatele nebo jakékoliv stopy. Komise EU kvůli tomu dokonce okamžitě zahájila šetření, jenže v takové chvíli už je pozdě. Trest tomu, kdo tohle způsobil, nezachrání živočichy a pochroumanou přírodu. Nemůžeme jí jednoduše vyplatit odškodné, zločince zavřít a doufat, že bude dobře. Tím ale neříkám, že by dotyčný neměl být dopaden. Takový člověk si v tom zaslouží vykoupat. Doslova.

Autorský článek, komentář. Další zdroje: Bbc.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod