KOMENTÁŘ: Putin ve vaku na mrtvoly je snad už trochu moc. Soudržnost se dá projevit i civilizovaně a na úrovni

 Komentáře 
01. listopadu 2022 08:34 / Michael Veselý
  34
📷
1 fotografie v galerii
V Praze vystavujeme vlajku s mrtvým Putinem. Wikimedia Commons/Gampe
Na ministerstvu vnitra nově visí kromě české a ukrajinské vlajky také černá vlajka pohřbívající ruského prezidenta Vladimira Putina. Je na ní nakreslen ve vaku na mrtvoly. Proti radikálnímu gestu se bouří politici v opozici i ve vládě. Vít Rakušan (STAN) vlajku obhajuje, tohle už ale skutečně přehnal.

V Praze na budově Ministerstva vnitra nyní místo dvou vlajek visí už tři. Na té nové je podobizna Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly. Transparent samozřejmě vyvolal hromadu reakcí, a zatímco Vít Rakušan se s ní veřejně chlubí na Twitteru, mnoho politiků, a to i z řad vládních stran, je proti. Není se, čemu divit, je to něco, co si může nasprejovat nespokojený středoškolák na zeď školy, ale rozhodně nesouzním s tím, aby to věšel někdo z předních představitelů vlády na budovu ministerstva. Uvědomují si u nás vůbec ti lidé, co chodí do politiky, jaká je jejich role? Chápou své reprezentativní pozice v čele státu? Mně se zdá, že ani moc ne.

Výroba vlajky vyšla na 50 tisíc korun a „pyšnit“ se jí bude vnitro zhruba týden. Popravdě se mi ulevilo, v první chvíli jsem myslel, že si to tam necháme, dokud Putina opravdu někdo nezabije. Nemůžu si pomoct, ale tohle na mě nepůsobí jako připomínka nezávislosti, svobody nebo podpory Ukrajiny a ukázka soudržnosti. Podporu ukazujeme dostatečně, řekl bych, zásobujeme Ukrajinu od počátku, přijali jsme nespočet lidí, kteří prchali, a stojíme za její suverenitou i nezávislostí na Rusku. Věšet ale na státní budovu vlajku s něčí mrtvolou (jakoukoliv mrtvolou) je poněkud za hranicí.

Na budově na Letné visí černá hrůza už od pátku. Česko je jednou ze zemí, které se do boje proti Rusku zapojily od počátku nejvíce, a rozhodně bychom na to měli být hrdi, ne však pokud bojujeme tímhle způsobem. Tenhle počin totiž není nějakým obrázkem na sociálních sítích, je to něco, co komunikuje Česká vláda celému světu. Nebojujeme tu za civilizovanost? Vzkázat, že bychom raději viděli Putina v pytli na mrtvoly, je poněkud kontroverzní bez ohledu na to, kolik lidí on sám připravil o život.

V civilizovaném světě jsou lidé postaveni před soud a mnohdy odsouzeni na zbytek života, za tak odporné činy, jakých se právě teď dopouští Rusko. To, co nyní vzkázalo Ministerstvo vnitra do Ruska ale není soud ani spravedlnost, je to jen další tupé šíření nenávisti. Přečetl jsem celý rozhovor s panem Vítem Rakušanem, ve kterém obhajuje to, čeho se Ministerstvo vnitra dopustilo. Především jsem chtěl zjistit, co mělo být smyslem takového počinu. Čeho se vlastně snažíme dosáhnout.

Podle všeho se jednalo o reakci na demonstraci, která prosazuje ruské zájmy. Podle něj většina demonstrantů spíše trpí strachem, co by mohlo z Ruska přijít a jen ti na pódiu hlásají jeho podporu. Tak tedy doufám, že tahle provokace pomůže, aby se těmto lidem lépe spalo. Argument, že se pana Rakušana dotýkají záběry mrtvých z Ukrajiny spíše než takovéhle gesto, mi připadá úplně zcestný. Jak přesně těm mrtvým tohle pomohlo? Mně to připadá jako výkřik do tmy. Taková nedokonalá demonstrace toho, že „my se nebojíme“.

K otázce, zda by nebylo na místě zobrazit ruského prezidenta v poutech nebo před soudem, se ministr vnitra vyjádřil takto: „Já jsem nebyl autorem té grafiky, my jsme spolupracovali s Dekomunizací, byl to i souběh s občanskou společností…“ – tedy další výmluvné gesto, kterým vlastně říká, že on to nevymyslel. Asi jako když školáci ve škole rozbijí vázu a Pepík s brání, protože on stál o metr dál a není jeho chyba, že Honzík do ní strčil, když se pošťuchovali. Výmluvná odpověď pokračovala tím, že na Ukrajině jsou vaky na mrtvoly teď na denním pořádku. Tak proč takovéhle extempore netropí Ukrajina?

„Já si nepřeji, aby Putin zemřel. Já nenabádám k násilí vůči němu. Ale já si každopádně přeji, aby Vladimir Putin skončil před mezinárodním soudem, protože si myslím, že za své činy, za svoje násilí, za svoji agresi, za to, jakým způsobem vystavil jeden celý národ obrovitánskému neštěstí, za to, že způsobil největší imigrační vlnu od druhé světové války, za to, že lidi, většinou maminky s dětmi, poslal do světa do nejistoty, ano, za to by si zasloužil mezinárodním soud,“ uvedl v rozhovoru. Tak se ptám pane Rakušane, proč jste se nezapojil a nepomohl zvolit výstižnější obrazovou interpretaci toho, za čím Česko stojí? Nebo za čím tedy stojíte vy?

Téměř 70 procent čtenářů na Novinkách.cz hlasovalo v anketě, že je podobizna mrtvoly visící na ministerstvu pobuřuje. Tito lidé musí být štěstím bez sebe, že takový „vzkaz“ do světa vysíláme jako stát a jsou touhle zprávou reprezentováni. V podstatě tím vysíláme do Evropy, Ruska a všude jinde radikální názor, se kterým tady většina obyvatelstva nesouhlasí. Ten, kdo tedy stvořil toto několik pater dlouhé dílo, se s ním měl chlubit třeba na plotě svého domu a vládní činitelé rozhodně neměli připustit, aby reprezentovalo stát.

Teď se před ministerstvem shromažďují lidé pro změnu aby protestovali proti transparentu s vlajkami. Ať už na místě nebo na sociálních sítích dochází k bouřlivým diskuzím o tom, co je ještě v podobné situaci vhodné a co už nikoliv. Lidé se dohadují, že ten, kdo chce vlajku sundat, je jistě proruský a jiní mají zase strach, co na nás takové jednání přivolá, proto osočují lidi i vládu z přehnaného bratříčkování s Ukrajinou. No a kde je ten hlavní problém? Že tohle byl tak hloupý nápad, až rozeštvává nás vlastní národ.

Situace s ukrajinskými utečenci byla už tak vyostřená a mnoho lidí je zde nechtělo přijmout. Teď to opravdu není o nic lepší, když předvádíme taková – jak to nazval pan Rakušan – „výrazná“ gesta. Opak začnou nepokoje a hádky. Přitom tady nejde už jen o to, kdo je na straně Ruska či Ukrajiny, jde o způsob řešení. Chceme žít v demokracii, ve svobodném světě a podporovat hodnoty diplomacie. Pak bychom měli jít příkladem a ne vyvolávat agresi či nepokoje.

Pokud jsme tedy chtěli předvést, že jsme stejně nevyspělí a hrubí jako Rusko, pak jsme se bezpochyby předvedli, protože jako jediná země v Evropě komunikujeme tímhle způsobem. Nejlegračnější na tom ale je, že zrovna Vít Rakušan byl jedním z těch, kdo se vztekali a bránili, když před sněmovnou demonstranti postavili šibenici. Nechal se tehdy slyšet, jak není možné takhle někomu vyhrožovat smrtí. A teď tedy děláme co? Jak má být chápána podobná vlajka? Já ji vidím jako výzvu, jako výhružku, zabijeme Putina a vezmeme si zpět svobodu. Na jednu stranu hrdinná myšlenka, na druhou otřesný způsob komunikace.

Přestože Ukrajina i její občané jsou v nelehké situaci, jednání našich politiků je někdy tak hloupé, že se nikdo nemůže divit občanům, kteří se teď rozčilují, že má zahraničí větší podporu, než nakolik se kouká na jejich vlastní zájmy. Nejde o to, že by bylo špatné ukázat, že se nebojíme. My to rozhodně musíme ukazovat. Jenže ne takhle. Víc už k tomu snad nemusím dodávat.

Autorská článek - komentář. Další zdroje: Irozhlas.cz, Novinky.cz,

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?